ویکی پلاس

موفقیت یک کارآفرین در استارتاپ

موفقیت یک کارآفرین در استارتاپ

موفقیت یک کارآفرین در استارتاپ ; کارآفرینان پیشگام وارد صنعتی می‌شوند که کاملا بکر بوده و آموزشی برای پیشرفت در آن ندارند . در این حالت باید نکاتی پیچیده برای موفقیت رعایت شود . برخی از استارتاپ‌ها در بازاری شروع به فعالیت می‌کنند که تا پیش از آنها هیچ کسی به آن وارد نشده است . آنها برخی اوقات بازار یا صنعت را ایجاد می‌کنند و باید به عنوان پیشگام آن ، با تمام موانع اولیه روبرو شوند . به بیان دیگر آنها راه را برای بقیه باز می‌کنند . کارآفرینان پیشگام هیچ راهنما یا آموزشی در صنعت مورد نظرشان ندارند . آنها اولین هستند و کسی نیست که از او پیروی کنند . چالش این نوع از استارتاپ ، علاوه بر ایجاد صنعت جدید و حل موانع آن ، راضی کردن بقیه به خرید محصولات و خدماتی است که تا پیش از آنها وجود نداشته‌اند . در ادامه‌ی مقاله‌ی موفقیت یک کارآفرین در استارتاپ ، ویکی پلاس نکاتی را از زبان کارآفرینان پیشگام بیان می‌کنیم که در پیشرفت اولیه مفید خواهند بود .

موفقیت یک کارآفرین در استارتاپ

از افراد منفی‌باف دور شوید

نانی دِلاپِنا موسس و مدیرعامل استارتاپ Emblematic ، از شرکت‌های پیشگام در زمینه‌ی واقعیت افزوده و مجازی در این مورد می‌گوید : « من روزهای اولیه‌ی کارم را به یاد می‌آورم که اطرافیان ، به من انرژی منفی می‌دادند . آنها می‌گفتند که من هیچ‌گاه موفق نخواهم شد . من آنها را نادیده گرفتم و به تلاش برای تاسیس استارتاپم ادامه دادم . ابتدا شغلم را ترک کردم و سپس به دنبال راهی برای ساخت محصولم گشتم . امروز تنها یک جمله در خاطر من مانده و آن اینکه همیشه راهی برای حل کردن مسائل وجود دارد . »

موفقیت یک کارآفرین در استارتاپ
Founder & CEO Emblematic : Nonny de la Peña

افراد را با خود همراه کنید

موفقیت یک کارآفرین در استارتاپ ; نانی در ادامه‌ی صحبت‌هایش به این نکته اشاره می‌کند که هنر اصلی موسس استارتاپ پیشگام ، همراه کردن دیگران و علاقه‌مند کردن آنها به طرح و محصول استارتاپ است . شما باید تلاش کنید با مهارت رهبری خود ، دیگران را همراه کنید . این مهارت نیز تنها با صحبت‌های قاطعانه یا تحکمی به‌دست نمی‌آید . بلکه باید لحن مناسب و انگیزشی را برای آن پیدا کنید .

ساده‌سازی و برون‌سپاری کنید

از دیگر توصیه‌های نانی ، برون‌سپاری وظایف است . او معتقد است برخی کارها مانند امور مالی ، بیمه و مدیریت نیروی انسانی نباید در داخل کسب و کار پیشگام انجام شوند . برون‌سپاری این سبک از وظایف در نگاه اول برای شرکت هزینه دارد اما در نهایت به آزاد شدن وقت موسس استارتاپ و هدفمند شدن تلاش‌های او منجر می‌شود .

خودتان را بازطراحی کنید

چارلز نونی ، موسس و مدیر عامل استارتاپ MobiTV است . شرکت او از پیشگامان صنعت پخش محتوای رسانه‌ای زنده برای گوشی‌های هوشمند است . او اعتقاد دارد که پس از شروع کار استارتاپ و موفقیت‌های اولیه ، بازار تغییر کرده و شرکت آنها نیز مجبور به تغییرات اساسی شده است . او در توصیه‌ی خود بیان می‌کند که حتی اگر در صنعتی پیشگام هستید ، پس از مدتی باید با نیازهای همان صنعت همراه شده و تغییرات لازم را در شرکت ، خدمات و محصولاتتان ایجاد کنید .

موفقیت یک کارآفرین در استارتاپ
CEO & Chairman MobiTV : Charlie Nooney

مراقب موانع باشید

به هر حال شما اولین فردی هستید که در مسیر قدم می‌گذارید . نونی معتقد است افراد پیشگام باید دقت بالایی در کشف موانع ناشناخته داشته باشند . از نظر او ابتدا باید نقاط قوت تیم را شناسایی کرده و در مواقع مواجهه با موانع ، افراد مناسب را برای حل آنها انتخاب کنیم . انتخاب مسیر نیز از دشوارترین چالش‌های یک کارآفرین پیشگام است . مسیری که کمترین موانع را داشته و از حداکثر پتانسیل افراد تیم برای موفقیت استفاده کند .

اولین پیروزی را کسب کنید

نونی در این باره می‌گوید : « در روزهای اولیه‌ی شروع کار استارتاپ پیشگام ، شک و تردید از جانب همه‌ی افراد شما را فرا می‌گیرد . مخاطبان ، سرمایه‌گذاران و حتی کارمندان با شکی زیاد به محصول و هدف نگاه می‌کنند .

بهترین راه حل برای رهایی از این وضعیت ، به‌دست آوردن اولین پیروزی و رسیدن به هدف اولیه ( هر چند کوچک ) است . فراموش نکنید که وظیفه‌ی شما به عنوان رهبر تیم ، ایجاد روحیه‌ی اعتماد به نفس در اعضا و هرکسی است که شما را دنبال می‌کند .

هر چقدر هم که آماده باشید ، به هر حال موانع ناشناخته در مسیر شما قرار خواهند گرفت . برای آنها آماده باشید و از همان روز اول به دنبال پیروزی‌های کوچک و بزرگ باشید . با این کار انرژی و تفکر مثبت را از روز اول در تیم و سرمایه گذاران ایجاد می‌کنید .